V pondělí 14. prosince jsme se vypravili na vánoční program do ekologického centra v Horní Krupé. Program se jmenoval Ochutnejte vánočního kubu a měl za cíl seznámit děti s tradičním prožíváním Vánoc na venkově a se všemi zvyky, které k tomuto období patří.

Nejprve jsme si zopakovali nejdůležitější svátky v prosinci - začali jsme pěkně od  svátku svaté Barbory, pak jsme pokračovali dnem, který patří sv. Mikuláši a čertům s andělem. Následoval svátek sv. Lucie, Štědrý den, Boží hod vánoční, svátek sv. Štěpána, nový rok a končili jsme Třemi králi. U každého svátku se vždy děti dozvěděly, s jakými zvyky a tradicemi se ten který den pojí a měly možnost si i obléct kostýmy, které k danému dni přísluší.

Podrobně jsme rozebírali zvyky, které se udržovaly na Štědrý den a dokonce jsme zasedli ke štědrovečernímu svátečně prostřenému stolu a ochutnali dříve typický  vánoční pokrm - kubu.

Dostali jsme i recept, podle kterého si tuto pochoutku můžeme uvařit.

Program se nám moc líbil a všichni jsme odcházeli naladěni na vánoční notu…